vitkovickezelezarny

Pomineme-li pravěk, pak byl Moravskoslezský kraj osidlován od 12. století, kdy začaly být obydlovány oblasti v nižších polohách, podél řek a v blízkosti důležitých kupeckých a migračních tras. K těm patřily například Jantarová stezka, Solná cesta, Severní cesta atd. V tomto období vznikaly strážní hrady a zárodky měst. Dnes je z něj významný region, který najdeme na pomezí Moravy a Slezska na severovýchodě České republiky. Jedná se o skutečně rozmanité a rázovité místo, které nepřitahuje jen svými atraktivitami, ale rovněž svým Geniem loci.

Jména celoevropského významu jsou spojena s rozvojem místa v oblasti průmyslu a také následným kulturním rozmachem od 19. století. U jeho počátku stojí arcivévoda Rudolf, kardinál a arcibiskup – zakladatel Vítkovických železáren. Salomon Mayer Rothschild jako všestranně úspěšný podnikatel, byl hlavním iniciátorem stavby Severní dráhy Ferdinandovy a prudkého rozvoje hutní výroby a těžby černého uhlí na Ostravsku. V pozdějším období Paul Kupelwieser realizoval projekt přeměny Vítkovic v jeden z největších ocelářských gigantů v Evropě.

 

slezskoostravskyhrad

Třetí největší město České republiky a zároveň největší město regionu se nachází 10 kilometrů jižně od státní hranice s Polskem a 50 kilometrů západně od hranice se Slovenskem. Městem protékají řeky Odra, Ostravice, Opava a Lučina. V krajské metropoli Ostravě žije přes 290 tisíc obyvatel a je centrem se nejrychleji rozvíjejícího regionu České republiky. Díky své industriální minulosti, lidem a geografické poloze, Ostrava získala své originální charisma.

Nová Ostrava nabízí kulturní a sportovní zážitky, malebná náměstí, specifickou architekturu, nákupní centra, místa pro rozjímání i zábavu.

Studentské město s velkým univerzitním kampusem navštěvuje přes 30 tisíc studentů. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava spolu s Ostravskou univerzitou přitom pojmou většinu studentů. Velkým lákadlem pro odborníky je zázemí pro vědu a výzkum a výstavba superpočítače IT4 Innovations. Je zde mnoho dalších kulturních či vzdělávacích institucí, stejně jako i nové koncertní haly, unikátní Svět techniky. Nové nábřeží u řeky Ostravice, která navazuje na cyklostezku z Ostravy do Beskyd. Zázemí pro odborníky, obchodníky, příležitosti pro investory. Nalezneme zde velké množství divadel, muzeí, galerií a kin. V Ostravě sídlí mezinárodně známá Janáčkova filharmonie. Koná se zde ceněný multižánrový festival Colours of Ostrava nebo filmový festival zaměřený na kameramanskou tvorbu Kamera OKO, ale i sportovní událost roku – mezinárodní atletický mítink Zlatá tretra Ostrava aj.

 

Nejen filmoví producenti propadli kouzlu tohoto nezaměnitelného města. Soustředění silných kulturních zdrojů, architektů, umělců s „lehkou drzostí“ připomínající se celému světu. Ostrava!!!

Ostrava je inspirativním, nejzelenějším městem v České republice, které je hrdé na svou industriální minulost.

 

prespat cz sm 
doprava cz sm
kolo cz sm
mapa cz sm
mobil cz sm

7°C

Ostrava

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde